sobota, 28 grudnia 2013

A może własna działalność gospodarcza?

Witajcie,

A myśleliście kiedyś nad założeniem własnej działalności gospodarczej? :-)

Jeżeli już posiadacie wartościowe doświadczenie zawodowe, albo wraz z innymi ludźmi tworzycie zgrany i doświadczony zespół to może warto pomyśleć nad założeniem własnej działalności gospodarczej? 
Powyższe zdanie zostało zbudowane w założeniu, iż osoba zainteresowana założeniem działalności gospodarczej posiadania odpowiednie narzędzia w postaci konkretnej wiedzy i doświadczenia zawodowego, aczkolwiek co zrobić w sytuacji gdy nigdzie nie otrzymaliśmy pracy, która wcześniej powinna nauczyć nas doświadczenia zawodowego, albo gdy nie posiadamy zespołu, z którym moglibyśmy założyć działalność gospodarczą?
Odpowiedź jest prosta, nie można siedzieć w domu i dalej nic nie robić, nadal trzeba myśleć i podejmować kroki w kierunku założenia własnej działalności gospodarczej.

W każdym mieście w Polsce odbywają się bezpłatne kursy i szkolenia organizowane przez Urzędy Miast, Urzędy Skarbowe, dotyczące zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej https://www.sopot.pl/aktualnosc/8480/masz-pomysl-na-biznes-zloz-wniosek-o-dotacje , https://miasto.sopot.pl/strona/centrum_przedsiebiorczosci

Na takich spotkaniach można poznać interesujących ludzi i wiele się od nich nauczyć.

Ponadto działalność gospodarczą można prowadzić nawet w własnym mieszkaniu, albo za pomocą Inkubatorów Przedsiębiorczości, które funkcjonują w większych miastach, zapraszam do zapoznania się z ich ofertą: http://www.inkubatory.pl/oferta/ , https://sopot.naszemiasto.pl/tag/inkubator-przedsiebiorczosci

Mam dzieję, że dostrzegacie teraz pewną rzecz. Otóż w Polsce żyje wielu przedsiębiorców i jak myślicie czym kierowała się część z nich zakładając przedsiębiorstwa? Nie mam tu na myśli wyłącznie zarabiania większej ilości pieniędzy niż pracując u kogoś na etacie, ale po prostu część osób posiadała wyłącznie ciekawy pomysł na biznes, odwagę, determinację i doświadczonych doradców- te czynniki były decydujące o podjęciu decyzji dotyczącej założenia działalności gospodarczej.

I pamiętajcie, nie ma sytuacji bez wyjścia, zawsze istnieje jakieś rozwiązanie, ale jesteśmy tylko ludźmi i dlatego czasami dopiero, gdy opadną emocje jesteśmy w stanie sobie poradzić nawet z najtrudniejszymi sytuacjami.

Serdecznie pozdrawiam,
Szymon Pisarewicz.

4 komentarze:

Bardzo przydatne informacje, pozdrawiam.

Bardzo dobry wpis. Moim zdaniem warto jest założyć własną firmę, ale pod warunkiem, że zrobi się to w pełni profesjonalnie. Przede wszystkim należy wykonać plan strategiczny firmy, zaprojektować struktury organizacyjne oraz określić budżet firmy. To właśnie budżet jest podstawowym narzędziem funkcjonowania i zarządzania firmą. Na podstawie jego założeń podejmowanie i realizowane są decyzje, dlatego istotne jest prawidłowe opracowanie budżetu. Istnieją nawet specjalne firmy, które zajmują się planowaniem biznesowym oraz budżetowaniem np. http://www.mddp-bc.pl/uslugi/planowanie-raportowanie-i-konsolidacja/planowanie-i-budzetowanie/. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami opracować odpowiedni budżet, to myślę, że skorzystanie z oferty profesjonalnej firmy, która się tym zajmuje jest najlepszym rozwiązaniem.

Założenie własnej działalności to naprawdę dobry pomysł jak się wie w co się chce iść. Trochę mnie przerażają rzesze ludzi, którzy koniecznie chcą mieć firmę ale nie mają pomysłu na nią żadnego. A potem tacy ludzie mają problem i zamykają działalność niz osiągnie poziom w którym byłoby możliwe przekształcenie spółki cywilnej. Smutne to bardzo.