sobota, 23 listopada 2013

Jak napisać List motywacyjny?

Witajcie,

Wielu z Was na pewno zastanawia się nad tym: czym różni się CV od listu motywacyjnego?
Otóż CV przedstawia przyszłemu pracodawcy Wasze wykształcenie i doświadczenie zawodowe, zaś dobrze napisany List motywacyjny powinien uzasadniać motywy kierujące Wami do podjęcia pracy w danej firmie, na wybranym stanowisku.

Poprawnie napisany List motywacyjny powinien przekonać potencjalnego pracodawcę, że jesteście odpowiednim kandydatem na proponowane stanowisko.
List motywacyjny dostarcza określonych informacji pracodawcy przed spotkaniem z kandydatem.

Dość łatwo jest napisać List motywacyjny, gdy posiada się kilku letnie doświadczenie zawodowe, ale sytuacja znacznie się komplikuje, gdy na swoim koncie macie doświadczenie zawodowe wynikające tylko z odbytych praktyk studenckich. Innymi słowy w tym poście postaram się Wam pokazać jak należy napisać List motywacyjny osoby z wyższym wykształceniem posiadającej tylko odbyte praktyki studenckie.

PORADA 1
Jeżeli wysyłacie Listy motywacyjne do kilku pracodawców (lub na kilka stanowisk), wówczas zadbajcie o ich zróżnicowaną i indywidualną treść, która powinna być dostosowana do specyfiki firmy i charakteru pracy.

PORADA 2
Profesjonalny List motywacyjny nie może zawierać błędów, w szczególności poprawnie powinno być napisane imię, nazwisko adresata listu oraz nazwa jego stanowiska.
Ponadto pracodawca nie będzie miał zbyt dużo czasu na zapoznanie się z Waszym listem, dlatego stawiajcie na jakość, a nie ilość. Długość listu motywacyjnego to standardowo przyjęta wielkość jednej strony formatu A4.

PORADA 3
List motywacyjny piszcie na komputerze oraz zwracajcie szczególną uwagę na niepopełnianie błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i stylistycznych.

Zapamiętajcie, że List motywacyjny powinien być:

  • zwięzły,
  • rzeczowy,
  • przejrzysty,
  • napisany na białym papierze, na jednej stronie formatu A4.

BONUS
Przedstawiłem Wam kilka opisowych porad, które powinny pomóc Wam stworzyć interesujący List motywacyjny, zaś poniżej prezentuję Wam przykładowy szablon ( informacyjny ) Listu motywacyjnego osoby posiadającej doświadczenie zawodowe tylko w formie odbytych praktyk studenckich (osoby posiadające kilku letnie doświadczenie zawodowe również mogą skorzystać z tego szablonu, albowiem wystarczy tylko dopisać informację o dłuższym okresie pracy i pełnionych funkcjach na stanowisku pracy).

Jeżeli chcecie powiększyć poniższy obrazek, wówczas kliknijcie na niego prawym klawiszem myszki i wybierzcie opcję "Pokaż obrazek" lub zapiszcie go na komputerze naciskając prawy klawisz myszki i wybierając opcję "Zapisz obrazek jako...", wtedy pobrany plik będzie w większym rozmiarze. 

Źródło: opracowanie własne.

W przedstawionym szablonie informacyjnym jest zastosowany zwrot "Szanowny Panie Dyrektorze", ponieważ ten List motywacyjny jest adresowany do konkretnej osoby. W przypadku, gdy będziecie pisać List motywacyjny w odpowiedzi na zwykłe ogłoszenie, wówczas można zastosować zwrot "Szanowni Państwo".


Serdecznie pozdrawiam,
Szymon Pisarewicz.

0 komentarze: