sobota, 9 listopada 2013

Drogowskaz Psychologiczny

Witajcie!

Los społeczności studenckiej nigdy nie pozostanie mi obojętny, ponieważ sam byłem studentem i wiem jak ważnych dokonuje się wtedy wyborów.

Obserwując informacje dotyczące środowisk studenckich oraz młodych ludzi można zauważyć, że coraz częściej pojawiają się problemy natury psychologicznej. W związku z tym postanowiłem w drugiej edycji Warsztatów Inwestycyjnych kontynuować cel (który został wyznaczony w pierwszej odsłonie mojego projektu) jakim jest motywowanie nie tylko do nauki inwestowania, zgłębiania inteligencji finansowej, ale również do samorealizacji w sferze psychicznej i zawodowej.
W tygodniu będę zamieszczał posty o inwestowaniu, natomiast co weekend będę publikował posty z przesłaniem „WALCZ O ŻYCIE!”, które powinny pomóc Wam osiągnąć wewnętrzny spokój, zwiększyć pewność siebie, motywować do działania i pokazać, że każdy z Was jest wyjątkową osobą, która ma wiele możliwości rozwoju pod każdym względem.

W uwzględnieniu, że byłem studentem Uniwersytetu Gdańskiego pokażę Wam jakie osoby mogą ukierunkować Wasze poszukiwania różnych poradni i gabinetów psychologicznych na terenie Trójmiasta (w każdym mieście są różne przewodniki oraz informatory o adresach poradni i gabinetów psychologicznych).

Przechodząc do rzeczy, od pewnego czasu funkcjonuje projekt Drogowskaz Psychologiczny: http://drogowskazpsychologiczny.ug.edu.pl , którego Głównym Partnerem jest Uniwersytet Gdański. Natomiast Patronat medialny nad Przewodnikiem Drogowskazu Psychologicznego obejmują portale mmtrojmiasto.pl oraz trojmiasto.miastokultury.pl , a Partnerem akcji jest Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii (PSSiAP).

Warto zaznaczyć, że osoby zajmujące się projektem Drogowskaz Psychologiczny nie udzielają porad psychologicznych, ponieważ celem projektu Drogowskaz Psychologiczny jest służenie informacją, pomaganie w znalezieniu pomocy psychologicznej oraz szerzeniu wiedzy dotyczącej psychologii.
Inaczej mówiąc wszystkie treści, które można znaleźć na stronie: drogowskazpsychologiczny.ug.edu.pl, zawrzeć można w trzech głównych punktach:
1. Podstawowe informacje na temat zawodu psychologa i pomocy jakiej udziela.
2. Słownik psychologiczny, czyli krótkie opisy rodzajów pomocy psychologicznej.
3. Przewodnik pomocowy, czyli informacje, gdzie szukać pomocy - adresy placówek na terenie Trójmiasta (z podziałem na Gdańsk, Sopot i Gdynię).

Jak uzyskać pomoc?
Tutaj posłużę się cytatem ze strony internetowej projektu Drogowskaz Psychologiczny, gdyż tam jest wszystko bardzo dokładnie opisane, cytuję:

„Warunki uzyskania pomocy to wymagania, które ty sam musisz spełnić, aby uzyskać pomoc psychologiczną. Niekiedy pomoc taka będzie ci przysługiwała bezwzględnie i od razu po zgłoszeniu się po nią (na przykład w ramach interwencji kryzysowej w przypadki szczególnie trudnych problemów). Czasami będziesz musiał czekać (może się tak zdarzyć, że na psychoterapię w ramach NFZ możesz czekać od miesiąca do trzech). Być może będziesz musiał udać się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu po odpowiednie skierowanie. Wszystko to zależy nie tylko od formy pomocy, ale także od ośrodka i jego wewnętrznych regulaminów. Niektóre formy pomocy wymagają konsultacji przed rozpoczęciem właściwych działań, w celu ustalenia problemu, wyjaśnienia warunków uzyskania pomocy czy ustalenia kontraktu klient – osoba udzielająca pomocy. ”

Gdzie uzyskasz pomoc?
Pamiętajcie, że pomoc psychologiczną można otrzymać w wielu miejscach np. w szpitalach, przychodniach, poradniach zdrowia psychicznego, centrach interwencji kryzysowej czy hospicjach. Organizacje pozarządowe, zrzeszające specjalistów w ramach przyświecającego im celu również świadczą taką pomoc. Spis takich organizacji oraz ośrodków działających w Trójmieście, które świadczą bezpłatną pomoc psychologiczną, można znaleźć pod tym adresem: http://drogowskazpsychologiczny.ug.edu.pl/mapa-baza-osrodkow

Warto jeszcze zaznaczyć, że projekt Drogowskaz Psychologiczny zyskuje coraz więcej pozytywnych opinii dzięki aktywności jego członków, o której możecie przeczytać na facebookowym profilu projektu: https://www.facebook.com/drogowskazpsychologiczny
W związku z tym jego założyciele postanowili zwiększyć możliwości jego działania oraz podnieść skuteczność realizowanych celów poprzez sformalizowanie projektu Drogowskaz Psychologiczny i rozpoczęcie prac nad nadaniem mu statusu Polskiego Stowarzyszenia Drogowskaz Psychologiczny.

Ponadto wielu młodych ludzi mieszka na studiach samotnie, to również może być przyczyną złego samopoczucia, ponieważ brak rozmowy i kontaktu z ludźmi przeważnie źle wpływa na człowieka.
Wniosek?
NIE SIEDŹCIE W DOMU! :)
Przykładowo, dla studentów w Trójmieście (i w każdym innym mieście) istnieje wiele organizacji studenckich (np. Koła Naukowe) pomagających w realizacji zainteresowań, zdobyciu doświadczenia, nawiązywaniu nowych znajomości przy realizacji różnych projektów a także imprez integracyjnych! :)


Serdecznie pozdrawiam i do następnego przeczytania,
Szymon Pisarewicz.

0 komentarze: