sobota, 30 listopada 2013

Jak napisać podanie o pracę?

Witajcie,

Dzisiejszy post będzie dotyczył PODANIA O PRACĘ.

Na początku warto sobie odpowiedzieć na pytanie: Czym różni się Podanie o pracę od Listu motywacyjnego? Otóż, Podanie o pracę różni się od Listu motywacyjnego przede wszystkim formą oraz zastosowaniem.

Podanie o pracę: 

  • jest tworzone i dostarczane do wybranego pracodawcy wyłącznie z własnej inicjatywy, 
  • zawiera prośbę o zatrudnienie, dlatego trzeba w nim określić stanowisko na którym Wam zależy i podać argumenty uświadamiające pracodawcę, że jesteście odpowiednim kandydatem na daną posadę.
List motywacyjny:
  • jest pisany tylko w odpowiedzi na zamieszczoną gdzieś ofertę pracy/ogłoszenie o pracę.
A teraz kilka praktycznych porad w kwestii napisania dobrego Podania o pracę.

PORADA 1
Podanie o pracę należy napisać na komputerze, a jeżeli będziecie wysyłać je na e-mail pracodawcy, wówczas polecam Wam zapisać ten dokument w formacie PDF. Dlaczego? Czasami nie wszyscy mają zainstalowane takie same oprogramowanie do odczytu plików tekstowych w formacie WORD, tym samym gdy odbiorca Waszego dokumentu będzie miał inną (starszą lub nowszą) wersję oprogramowania wówczas tekst na dokumencie może się przemieścić/zniekształcić. W związku z tym zapisujcie dokumenty w formacie PDF, ponieważ ten zabieg uchroni Was przed przykrymi niespodziankami.

Jeżeli chodzi o oprogramowanie Microsoft Word, to jest tam opcja umożliwiająca zapisanie plików tekstowych w formacie PDF.

PORADA 2
Podanie o pracę powinno być napisane przejrzyście i zawierać konkretne informacje. Nie może ono zawierać błędów ortograficznych, stylistycznych, a także błędów w nazwie firmy/danych osoby, do której kieruje się pismo.

BONUS
Przedstawiłem Wam kilka opisowych porad, które powinny pomóc Wam stworzyć interesujące Podanie o pracę, zaś poniżej prezentuję Wam przykładowy szablon ( informacyjny ) Podania o pracę osoby posiadającej doświadczenie zawodowe tylko w formie odbytych praktyk studenckich (osoby posiadające kilku letnie doświadczenie zawodowe również mogą korzystać z tego szablonu, albowiem wystarczy tylko dopisać informację o dłuższym okresie pracy i pełnionych funkcjach na stanowisku pracy).

Jeżeli chcecie powiększyć poniższy obrazek, wówczas kliknijcie na niego prawym klawiszem myszki i wybierzcie opcję "Pokaż obrazek" lub zapiszcie go na komputerze naciskając prawy klawisz myszki i wybierając opcję "Zapisz obrazek jako...", wtedy pobrany plik będzie w większym rozmiarze. 

Źródło: opracowanie własne.

Standardowymi załącznikami do Podania o pracę są: życiorys kandydata oraz uzupełniony kwestionariusz osoby ubiegającej się o zatrudnienie. W przypadku absolwentów wyższych Uczelni, warto również sporządzić kopię dyplomu ukończenia studiów i dołączyć ją do kompletu załączników.


Serdecznie pozdrawiam,
Szymon Pisarewicz.

0 komentarze: