sobota, 5 maja 2012

Lekcja 44. Wskaźnik MACD

Dzisiaj przeanalizujemy wskaźnik Analizy Technicznej o nazwie MACD. To narzędzie A.T. jest bardzo popularne, co za tym idzie możemy znaleźć wiele różnych opisów jego działania, ale ja postaram się Wam w sposób prosty i jasny wytłumaczyć działanie tego wskaźnika.

Mianowicie wskaźnik MACD:
* jest oscylatorem dokonującym pomiaru, a także kierunku panującego trendu;
* jest tworzony na podstawie trzech różnych średnich, a konkretniej mówiąc MACD to obrazowana różnica pomiędzy średnią EMA o okresie 12 oraz średnią EMA o okresie 26, zaś średnia SMA o okresie 9 jest linią sygnalną (na takich wartościach liczbowych będziemy analizować wskaźnik MACD). 

Podstawową interpretacją sygnałów generowanych przez wskaźnik MACD jest:
+ dokonanie transakcji kupna gdy średnia przebija od dołu poziom 0 znajdujący się w oknie wskaźnika;
- dokonanie transakcji sprzedaży gdy średnia przebija od góry poziom 0 znajdujący się w oknie wskaźnika;

Ponadto jeżeli obserwujemy pojawianie się dodatnich słupków histogramu MACD (słupki ponad poziomem 0), wówczas mówimy że panuje trend wzrostowy, w przeciwnym wypadku mówimy o panującym trendzie spadkowym.

W kwestii ustawień, warto zaznaczyć, że omawiam wskaźnik MACD w standardowych ustawieniach czyli: 
* szybkie EMA 12;
* wolne EMA 26;
* MACD SMA 9.
Czemu znowu zaczynam analizę od standardowych ustawień wskaźnika MACD? Ponieważ najpierw zachęcam Was do testów sygnałów generowanych przez ten wskaźnik w jego standardowych ustawieniach na różnych instrumentach finansowych. Dlaczego? Ponieważ być może odkryjecie, że są one wystarczające i dodanie jeszcze jakiegoś narzędzia spowoduje, iż stworzycie skuteczną strategię inwestycyjną. 


Przejdźmy teraz do przykładowej metody analizy wykresów cenowych z użyciem wskaźnika Analizy Technicznej MACD. Proszę o zapoznanie się z poniższym obrazem.


A teraz po kolei opiszę jak należy odczytać analizę, którą zrobiłem. Otóż będziemy dokonywać transakcji sprzedaży (short). W pierwszej kolejności szukamy konsolidacji- trendu bocznego (na wykresie zaznaczyłem go niebieskim kanałem trendowym). Widzimy, że trend boczny utrzymuje się dość długo, toteż dlatego wybicie z tak wydłużonego kanału powinno być dynamiczne, ale może być też okupione różnymi "pułapkami cenowymi". Idąc dalej widzimy, że w pewnym momencie następuje przełamanie górnej krawędzi kanału cenowego, ale zobaczcie co pokazuje nam wtedy wskaźnik MACD, ukształtowała się dywergencja zapowiadająca spadki, która jest filtrem wyłapującym takie fałszywe przełamania linii kanałów trendowych. Dalej analizując wykres chcę Wam powiedzieć, że transakcji sprzedaży powinno się dokonać dopiero gdy świeca cenowa zamknie się pod dolną krawędzią kanału cenowego (świeca powinna zamknąć się pod dolną krawędzią w znaczący sposób np.2/3 długości świecy). Zaś transakcję możemy zamknąć w chwili gdy cena przebije linię trendu spadkowego (różowa linia), który został uformowany w chwili przebicia dolnej krawędzi kanału cenowego.

Podsumowując, na podstawie powyższej analizy można było zawrzeć transakcję sprzedaży ponieważ wystąpiło KILKA sygnałów sygnalizujących spadki:
- wydłużona konsolidacja symbolizująca wystąpienie dynamicznego i o sporym zasięgu ruchu ceny;
- dywergencja sygnalizująca spadki i filtrująca pułapkę cenową;
- zamknięcie świecy cenowej pod dolną krawędzią kanału cenowego (co najmniej 2/3 długości świecy);
- malejące wartości wskaźnika MACD;
- malejące wartości linii sygnalnej wskaźnika MACD.

Także widzicie, że standardowa interpretacja wskaźnika MACD daje dość opóźnione sygnały, w związku z tym warto go wykorzystywać w połączeniu z innymi narzędziami analizy wykresu cenowego.

Naturalnie pokazana przeze mnie metoda analizy wykresów cenowych miała na celu prezentację jednej z wielu opcji wykorzystania wskaźnika MACD, tym samym zaprezentowana metoda może być modyfikowana na różne sposoby.

3 komentarze:

W jakiej ramie czasowiej powinno się to wszystko sprawdzać?

Witam,

Z moich doświadczeń wynika, że nie ma uniwersalnych ustawień wskaźników AT dla instrumentów finansowych, a rynek ciągle się zmienia, także trzeba podejść do testów/budowy strategii inwestycyjnej w sposób indywidualny.

Uważam, że zanim zaczniemy przeprowadzać testy/budować swoją strategię inwestycyjną, najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytania:

1) Ile wolnego czasu mogę przeznaczyć na trading?
Odpowiedź na pytanie nr.1 pomoże w wyborze kategorii strategii inwestycyjnej (Trading pozycyjny wybieramy, gdy posiadamy małą ilość czasu na śledzenie rynku lub wybieramy Daytrading, gdy dysponujemy większą ilością wolnego czasu).

2) Czy jestem wytrwały i mogę pozwolić sobie na kilkudniowe trzymanie otwartej pozycji (Trading pozycyjny - wtedy przeprowadzamy testy/zawieramy transakcje na większych TF'ach np. DAY) ? , czy wolę szybką realizację zysku (Daytrading - wtedy przeprowadzamy testy/zawieramy transakcje na mniejszych TF'ach np. M15) ?

Podsumowując przy przeprowadzaniu testów/budowie strategii inwestycyjnej, proszę uwzględnić swój czynnik psychologiczny, który jest inny u każdego człowieka, a także ilość wolnego czasu, który można poświęcić na trading - to znacznie ułatwi przeprowadzanie testów/budowę odpowiedniej dla siebie strategii inwestycyjnej.

Pozdrawiam.

Dzięki za odpowiedź :)