środa, 16 maja 2012

Lekcja 47. Wskaźnik Bollinger Bands.

Za chwilę zajmiemy się analizą kolejnego wskaźnika Analizy Technicznej jakim jest Bollinger Bands.

Wprowadzając Was do tej lekcji chcę powiedzieć, że wskaźnik Bollinger Bands jest bardzo ciekawym narzędziem Analizy Technicznej, które łączy w sobie średnie ruchome i odchylenia standardowe, innymi słowy wskaźnik Bollinger Bands składa się z:
* średniej ruchomej (w standardowych ustawieniach charakteryzuje się okresem 20)
* górnego pasma (które w standardowych ustawieniach jest oddalone o dwa odchylenia standardowe od średniej ruchomej)
* dolnego pasma (które w standardowych ustawianiach jest oddalone o dwa odchylenia standardowe od średniej ruchomej).

Natomiast sygnał kupna pojawia się gdy:
+ dolny knot świecy cenowej jest zlokalizowany na dolnym paśmie Wstęgi Bollinger'a.

Zaś sygnał sprzedaży pojawia się gdy:
- górny knot świecy cenowej jest zlokalizowany na górnym paśmie Wstęgi Bollinger'a.


W kwestii przykładowej metody analizy wykresów cenowych, chcę Was odwołać do tej lekcji: http://warsztaty-inwestycyjne.blogspot.com/2012/05/lekcja-44-wskaznik-macd.html
Ok, zakładam, że już sobie ją przypomnieliście :) Czemu akurat wspomniałem o Lekcji podczas, której analizowaliśmy wskaźnik MACD? Otóż wskaźnik Bollinger Bands jest doskonałym narzędziem stanowiącym uzupełnienie techniki, którą pokazałem Wam wcześniej, konkretyzując zerknijcie na poniższy wykres cenowy.


Generalnie teraz pozwolę sobie na skopiowanie fragmentu Lekcji o MACD, a zatem cytuję: "A teraz po kolei opiszę jak należy odczytać analizę, którą zrobiłem. Otóż będziemy dokonywać transakcji sprzedaży (short). W pierwszej kolejności szukamy konsolidacji- trendu bocznego (na wykresie zaznaczyłem go niebieskim kanałem trendowym). Widzimy, że trend boczny utrzymuje się dość długo, toteż dlatego wybicie z tak wydłużonego kanału powinno być dynamiczne, ale może być też okupione różnymi pułapkami. Idąc dalej widzimy, że w pewnym momencie następuje przełamanie górnej krawędzi kanału cenowego, ale zobaczcie co pokazuje nam wtedy wskaźnik MACD, ukształtowała się dywergencja zapowiadająca spadki, która jest filtrem wyłapującym takie fałszywe przełamania linii kanałów trendowych. Dalej analizując wykres chcę Wam powiedzieć, że transakcji sprzedaży powinno się dokonać dopiero gdy świeca cenowa zamknie się pod dolną krawędzią kanału cenowego (świeca powinna zamknąć się pod dolną krawędzią w znaczący sposób np.2/3 długości świecy). Zaś transakcję możemy zamknąć w chwili gdy cena przebije linię trendu spadkowego (różowa linia), który został uformowany w chwili przebicia dolnej krawędzi kanału cenowego.

Podsumowując, na podstawie powyższej analizy można było zawrzeć transakcję sprzedaży ponieważ wystąpiło kilka sygnałów sygnalizujących spadki:
- wydłużona konsolidacja symbolizująca wystąpienie dynamicznego i o sporym zasięgu ruchu ceny;
- dywergencja sygnalizująca spadki i filtrująca pułapkę cenową;
- zamknięcie świecy cenowej pod dolną krawędzią kanału cenowego (co najmniej 2/3 długości świecy);
- malejące wartości wskaźnika MACD;
- malejące wartości linii sygnalnej wskaźnika MACD.

Także widzicie, że standardowa interpretacja wskaźnika MACD dalej dość opóźnione sygnały, ale dlatego warto go wykorzystywać w połączeniu z innymi narzędziami analizy wykresu cenowego."
Czemu zacytowałem fragment Lekcji o wskaźniku MACD? Ponieważ w tym aspekcie wskaźnik Bollinger Bands jest tylko dodatkową pomocą, albowiem tak jak zauważyliście na wykresie cenowym, narzędzie jakim jest Bollinger Bands rozszerza się i zwęża swój obszar, czy jest to istotne? Tak, bardzo! Albowiem w chwili, gdy następuje zwężenie Wstęgi Bollinger'a prognozuje się wówczas wystąpienie gwałtownego ruchu ceny!

A zatem podsumowanie wygenerowanych KILKU sygnałów do transakcji sprzedaży wygląda następująco:
- wydłużona konsolidacja symbolizująca wystąpienie dynamicznego i o sporym zasięgu ruchu ceny;
- dywergencja sygnalizująca spadki i filtrująca pułapkę cenową;
- zamknięcie świecy cenowej pod dolną krawędzią kanału cenowego (co najmniej 2/3 długości świecy);
- malejące wartości wskaźnika MACD;
- malejące wartości linii sygnalnej wskaźnika MACD;
- ZWĘŻENIE OBSZARU WSKAŹNIKA BOLLINGER BANDS.

Przedstawiłem Wam taką, a nie inną analizę wykresów cenowych z użyciem wskaźnika Bollinger Bands, ponieważ daje ona KILKA sygnałów do zajęcia ewentualnej transakcji np. sprzedaży.

Naturalnie pokazana przeze mnie metoda analizy wykresów cenowych miała na celu prezentację jednej z wielu opcji wykorzystania wskaźnika Bollinger Bands, tym samym zaprezentowana metoda może być modyfikowana na różne sposoby.

0 komentarze: