środa, 4 grudnia 2013

Podwójny szczyt - przykład.

Witajcie,

Teraz nastał czas na część zadaniową drugiej edycji Warsztatów Inwestycyjnych.
Otóż podczas jednego z moich szkoleń zauważyłem, że dość duża część osób nie wie czym jest Klasyczna Analiza Techniczna, a warto znać zagadnienia z tego tematu, ponieważ wiele systemów inwestycyjnych zostało stworzonych właśnie na jej postawie.

W związku z powyższym przygotowałem dla wszystkich Czytelników mojego bloga prawdziwe dowody na istnienie formacji Klasycznej Analizy Technicznej na rynku Forex.
Innymi słowy, najbliższe posty będą zawierały moje analizy (z bieżącego roku!) i komentarze do nich, stworzone w oparciu o niektóre formacje Klasycznej Analizy Technicznej.

Dzisiaj przyjrzymy się formacji Podwójnego szczytu i jej lustrzanemu odbiciu-formacji Podwójnego dna. Otóż formacja Podwójnego szczytu zapowiada odwrócenie trendu wzrostowego i można naprawdę bardzo często ją zauważyć na rynkach finansowych. 

Rysunek 1. Formacja Podwójnego szczytu.
Formacja (Rysunek 1) składa się z dwóch wierzchołków (1 i 2), które zlokalizowane są mniej więcej na tym samym poziomie. Owa formacja jest w pełni zbudowana, w sytuacji gdy poziom wsparcia wyznaczony przez spadek do punktu A zostaje wyraźnie przerwany. Potencjalny zasięg spadku ceny wyznacza wysokość formacji (H), którą odmierzamy od poziomu wsparcia.
Rysunek 2. Formacja Podwójnego dna.
Natomiast w trendzie spadkowym analogiczną formacją zapowiadającą jego odwrócenie jest formacja Podwójnego dna (Rysunek 2). Formacja Podwójnego dna, jest praktycznie odwrotnością formacji Podwójnego szczytu. Zarówno w formacji Podwójnego dna jak i formacji Podwójnego szczytu dość często występuje ruch powrotny!

Przejdźmy teraz do prawdziwego przykładu obrazującego formację Podwójnego szczytu na rynku walutowym, który dla Was przygotowałem. 

PRZYKŁAD 

Podwójny szczyt z 16.06.2013 – cz.1

Autor analizy: Szymon Pisarewicz 
Na wykresie godzinowym AUD/USD zauważa się, iż panuje krótkoterminowy trend wzrostowy zapoczątkowany 11.czerwca 2013 roku. Obecnie prawdopodobnie kształtuje się formacja podwójnego szczytu, która zapowiada nadchodzące spadki. Jeżeli cena spadnie poniżej czerwonej linii wsparcia (poziom 0.95662), wówczas potencjalnym zasięgiem dojścia ceny będą okolice poziomu 0.94660.
Podwójny szczyt z 16.06.2013- cz.2

Autor analizy: Szymon Pisarewicz  
Prognozowane spadki potwierdziły się. Kurs początkowo przebił poziom wsparcia 0.95662, zaś potem nastąpił ruch powrotny (zgodny z teorią powstawania formacji Podwójnego szczytu). Mimo wszystko ponowna próba pokonania poziomu wsparcia zakończyła się sukcesem jednocześnie przełamując linię krótkoterminowego trendu wzrostowego. Prognozowany zasięg wybicia z formacji Podwójnego szczytu został osiągnięty.
Serdecznie pozdrawiam,
Szymon Pisarewicz.

0 komentarze: