sobota, 16 listopada 2013

Jak dobrze napisać CV?

Witajcie,

Pomnażanie pieniędzy na giełdzie jest bardzo interesującym tematem, ale zanim zaczniecie pomnażać swoje pieniądze, najpierw trzeba je po prostu mieć :) Innymi słowy warto znaleźć pracę, która pomoże Wam osiągnąć cel w postaci uzbierania środków na giełdowe inwestycje.
Ten post będzie poświęcony odpowiedzi na pytanie postawione w temacie: Jak dobrze napisać CV?

CV, czyli Curriculum Vitae. To dokument zawierający aktualne i zwięzłe informacje dotyczące Waszego życia, który będziecie przedstawiać przyszłemu pracodawcy. Udzielę Wam kilku porad, które powinny pomóc Wam napisać interesujące CV, dla absolwenta wyższej uczelni mającego zarówno kilkuletnie doświadczenie zawodowe jak i dla osoby mającej na swoim koncie tylko doświadczenie zawodowe w formie odbytych praktyk studenckich.

PORADA 1
CV powinniście napisać z myślą o konkretnym stanowisku i określonym pracodawcy. To jest ważna informacja, ponieważ wiele osób raz napisze CV i rozsyła je do różnych firm zapominając o wprowadzeniu w nim różnych modyfikacji.

PORADA 2
Tworząc CV pamiętajcie, aby zachować poprawną strukturę zamieszczanych w nim informacji. Dobrze napisane CV powinno zawierać:

  • dane osobowe oraz kontaktowe (imię, nazwisko, adres),
  • wykształcenie (nazwa szkoły/uczelni- jeżeli ukończyliście studia wówczas konieczne jest również podanie informacji o kierunku oraz specjalizacji studiów),
  • doświadczenie zawodowe (nazwa firmy, w której pracowaliście, data rozpoczęcia i data zakończenia, stanowisko na którym pracowaliście, zakres pełnionych obowiązków/ jeżeli jeszcze nigdzie nie pracowaliście to jako studenci prawdopodobnie odbywaliście praktyki w jakiejś firmie, wtedy warto tutaj o tym napisać),
  • działalność dodatkowa (informacje np. o członkostwie w Kołach Naukowych),
  • osiągnięcia (informacje o projektach, konkursach zakończonych sukcesem, stypendia naukowe),
  • umiejętności (informacje o stopniu znajomości języków obcych, umiejętności obsługi komputera, znajomości oprogramowania), 
  • zainteresowania
  • klauzula (CV musi zawierać klauzulę dotyczącą wyrażenia zgody na przetwarzanie Waszych danych, w przeciwnym razie Wasz dokument nie będzie brany pod uwagę w procesie rekrutacji).
PORADA 3
Tworząc CV nie śpieszcie się, róbcie to z należytą starannością, ponieważ łatwo popełnić błędy, które mogą potem przedstawić Waszą kandydaturę przyszłemu pracodawcy w złym świetle. Szczególnie łatwo można popełnić błędy ortograficzne, stylistyczne, literówki itp.. Warto też zwrócić uwagę na formę CV. Dokument prezentujący Wasz życiorys powinien być czytelny, napisany na komputerze, wydrukowany na czystym i wysokiej jakości papierze.

W kwestii objętości CV należy zaznaczyć, że treści które tam zamieścicie powinny zmieścić się na 1 lub 2 stronach. Pamiętajcie, aby podczas opisywania Waszych kwalifikacji i przebiegu kariery wykazać umiarem, albowiem warto konkretniej przedstawić jedynie wykonywane obowiązki, zadania przydatne, a także powiązane z pracą na której otrzymaniu Wam zależy. Pamiętajcie też o umieszczaniu w życiorysie informacji wyłącznie prawdziwych oraz istotnych (nie umieszczajcie w CV informacji o stanie Waszego zdrowia lub ilości posiadanych dzieci).

Jeżeli chodzi o zdjęcie do CV to powinno być ono przede wszystkim aktualne oraz w formacie zdjęcia do legitymacji. Pamiętajcie również o tym, że dość częstym błędem w tworzeniu CV jest podawanie nieprofesjonalnego adresu e-mail np. superkasia@vp.pl, w takiej sytuacji warto założyć nowy adres e-mail składający się na przykład z Waszego imienia i nazwiska.

BONUS
Przedstawiłem Wam kilka opisowych porad, które powinny pomóc Wam stworzyć interesujące CV, ale to jeszcze nie wszystko.
Poniżej prezentuję Wam przykładowy szablon ( informacyjny ) CV osoby posiadającej doświadczenie zawodowe w formie odbytych praktyk studenckich i pracy na etacie – zwróćcie uwagę na chronologię przykładowych dat w poszczególnych rubrykach!
Jeżeli chcecie powiększyć poniższy obrazek, wówczas kliknijcie na niego prawym klawiszem myszki i wybierzcie opcję "Pokaż obrazek" lub zapiszcie go na komputerze naciskając prawy klawisz myszki i wybierając opcję "Zapisz obrazek jako...", wtedy pobrany plik będzie w większym rozmiarze.

 
 Źródło: opracowanie własne.

Serdecznie pozdrawiam,
Szymon Pisarewicz.

0 komentarze: