sobota, 4 stycznia 2014

Zarządzanie budżetem domowym

Witajcie! 

Osoby, które obecnie utrzymują się z inwestycji giełdowych, musiały wcześniej zgromadzić odpowiedniej wielkości kapitał. Pojawia się pytanie, skąd wziąć pieniądze na inwestycje? Odpowiedź jest prosta, otóż trzeba efektywnie zarządzać swoim budżetem domowym, ponieważ wtedy zostanie wygenerowana nadwyżka finansowa, którą w całości lub w części będziecie mogli przeznaczyć na inwestycje :)
Powyższe słowa zapiszę teraz za pomocą wzoru.

EBD = SP - SKS - SKZ

Legenda:
EBD - efektywny budżet domowy,
SP - suma przychodów, czyli wszystkie źródła przychodów jakie posiadacie,
SKS - suma kosztów stałych, czyli kosztów systematycznie ponoszonych np. czynsz, prąd, gaz, woda, wywóz śmieci, raty kredytów oraz pożyczek, ubezpieczenia, transport publiczny, telefon, internet,
SKZ - suma kosztów zmiennych, czyli kosztów zależnych od naszej woli i dostępnych środków np. żywność, ubrania, rozrywki, książki, sport, paliwo do samochodu, restauracje.

Interpretacja EBD:
EBD > 0, wówczas wynik jest nadwyżką finansową,
EBD = 0, brak nadwyżki finansowej, trzeba zmniejszyć koszty i zwiększyć przychody,
EBD < 0, brak nadwyżki finansowej, koszty przewyższają przychody, konieczna jest szybka redukcja kosztów i zwiększenie przychodów.

Teraz skupmy się na tym zagadnieniach dotyczących prawidłowego planowania budżetu domowego, efektywnego zarządzania budżetem domowym oraz poradzenia sobie z dziurą w budżecie domowym.

Uważnie planujcie swój budżet domowy:

 • najpierw określcie swoje przychody i wydatki stałe (SP - SKS),
 • skalkulujcie ile pieniędzy możecie przeznaczyć na koszty zmienne (SP - SKS - SKZ),
 • zaplanujcie osiągniecie nadwyżki finansowej (SP - SKS - SKZ > 0), jeżeli przychody nie pokrywają kosztów, wówczas pomyślcie co możecie skorygować, co ograniczyć, z czego zrezygnować,
 • ustalcie swoje cele, jeżeli posiadacie nadwyżkę finansową, wówczas zastanówcie się w co i w jakiej części zainwestować swoje środki finansowe. To są wasze pieniądze, a więc podejdźcie do sprawy na poważnie! Wypiszcie sobie cele, ustalcie ich znaczenie i terminy realizacji. Przykładowo celem może być pomoc rodzinie w spłacie kredytu, albo systematyczne utrzymywanie nadwyżki finansowej na określonym poziomie i przeznaczanie jej w części lub w całości na różne inwestycje, aby osiągnąć określoną kwotę pieniędzy.
Efektywne zarządzanie budżetem domowym jest umiejętnością, której każda osoba może się nauczyć!

Po zlokalizowaniu wszystkich źródeł przychodów oraz określeniu celów, na które będziecie wydawać pieniądze, należy pamiętać o bieżącym obserwowaniu rachunku bankowego.
Aby kontrolować wydatki i je ograniczać możecie:
 • wprowadzić limit na karcie kredytowej,
 • analizować zużycie energii elektrycznej, gazu i wody w swoim mieszkaniu,
 • kupować niektóre rzeczy przez internet (porównywarki cenowe pomogą Wam znaleźć poszukiwane przez was rzeczy w naprawdę atrakcyjnych cenach),
 • przygotowywać sobie posiłki w domu, niż korzystać z restauracji,
 • czasami zamienić jazdę samochodem na rower.
Warto poświęcić również 3-4 miesiące na zbieranie paragonów w celu poznania struktury Waszych wydatków (zbierane paragony analizujcie co kilka dni, nie jest to skomplikowana czynność).

Uwaga! Dziura w budżecie domowym!

Czasami pojawi się jakiś nagły wydatek, który potrafi zachwiać budżetem domowym. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim należy działać ostrożnie, aby nie pogorszyć sytuacji. Poniżej przedstawiam Wam 4 przykładowe sposoby załatania dziury w budżecie domowym:
 • jeżeli posiadacie jakiekolwiek zaoszczędzone środki np. na lokatach lub środki odłożone na wakacyjną podróż, wówczas powinno się zrezygnować z planowanych przyjemności i załatać bieżącą dziurę w budżecie za pomocą zaoszczędzonych środków. Pamiętajcie, że są rzeczy ważne i ważniejsze!
 • jeżeli zabrakło Wam środków, a posiadacie rachunek oszczędnościowy, wówczas możecie skorzystać z prawa do ujemnego salda na rachunku w określonej wysokości (debetu),
 • jeżeli posiadacie stałe udokumentowane dochody oraz nieskazitelną historię w BIK, wówczas możecie uzyskać kredyt gotówkowy np. w banku. Zanim zdecydujecie się na ten krok, warto porównać oferty różnych banków zanim podejmiecie ostateczną decyzję, ponieważ warunki umów są bardzo zróżnicowane. Istnieją również pożyczki udzielane przez instytucje o charakterze pozabankowym. Atutem takiego rozwiązania jest krótki czas oczekiwania na środki, a także niektórzy pożyczkodawcy nie stosują żadnych ograniczeń np. nie jest wymagana historia rachunku.
 • jeżeli posiadacie jakieś cenne przedmioty np. biżuteria, wówczas możecie skorzystać z usług lombardu, zastawiając daną rzecz w celu otrzymania terminowej pożyczki. Można tutaj negocjować warunki umowy, a także warto dowiedzieć się czy istnieje opcja przedłużenia spłaty, ponieważ opóźnienie w spłacie pożyczki może spowodować bezpowrotną utratę przedmiotu zastawu.
BEZ WZGLĘDU NA TO JAKIM SPOSOBEM POSTANOWICIE ZAŁATAĆ DZIURĘ W BUDŻECIE DOMOWYM, PAMIĘTAJCIE, ŻE POŻYCZONE PIENIĄDZE TRZEBA ODDAĆ W KWOCIE POWIĘKSZONEJ O OPROCENTOWANIE ORAZ W USTALONYM TERMINIE!

ZAPAMIĘTAJCIE, ŻE BARDZO CZĘSTO W SYTUACJI GDY W GRĘ WCHODZĄ PIENIĄDZE, WYŁĄCZA SIĘ LOGICZNE MYŚLENIE, A GÓRĘ BIORĄ EMOCJE.

Bardzo istotne jest, aby poczuć się odpowiedzialnym za własne życie i zastanowić się jak można wyjść z problemów. Trzeba skupić się na działaniu, a nie na sobie oraz swoich emocjach. Warto na początku swoich działań poszukać wsparcia wśród bliskich, rodziny, przyjaciół (przyznajcie się przed nimi, że popełniliście błędy i potrzebujecie pomocy). W sytuacji, gdy otworzycie się przed bliskimi, wówczas mogą wesprzeć Was duchowo, ale też pomóc finansowo. W sytuacji gdy nie radzicie sobie z sytuacją emocjonalnie, powinno się skorzystać z pomocy psychologa. Warto też poczytać różne fora internetowe i zobaczyć jak inni poradzili sobie w podobnej sytuacji. Ponadto można też skorzystać z doradcy finansowego, który dokona analizy waszych finansów i znajdzie rozwiązanie. Podsumowując wsparcie finansowe, powinno iść w parze z wsparciem emocjonalnym.

Serdecznie pozdrawiam,
Szymon Pisarewicz.

0 komentarze: