sobota, 31 marca 2012

Lekcja 36. Odpowiedzi na pytania.

Witajcie,

Czas na kolejną dawkę odpowiedzi na Wasze pytania. Naturalnie cieszę się i dziękuję za coraz większe przejawy chęci do nauki gry na giełdzie z Waszej strony :)


Pytanie nr.1
"Szymon, powiedz mi czy rynek zawsze musi reagować na publikacje danych?"

Odpowiadam.
Z moich obserwacji wynika, że w przypadku, gdy rynek nie reaguje na dobre lub złe dane, wówczas prawdopodobnie może być to sygnałem do zmiany panującego trendu.


Pytanie nr.2
"A ja mam takie pytanie, jak długo trzeba testować system transakcyjny aby dowiedzieć się czy jest skuteczny?"

Odpowiadam. 
Spotkałem się z różnymi opiniami na ten temat. Niektórzy mówią, że powinno się dokonać około 100 transakcji, inni 1000 transakcji danym systemem, a jeszcze inni mówią ,że wystarczy grać danym systemem przez minimum 3 miesiące, aby sprawdzić jego skuteczność. Generalnie musicie sprawdzić jak dany system zachowywał się w przeszłości, czy w chwilach generowanych sygnałów przez system miały miejsce publikacje danych, jaka relacja była pomiędzy Stop Loss a Take Profit w potencjalnych transakcjach. 
Ponadto warto precyzować wejścia tzn. obserwujemy wykres cenowy na większym TF'ie, zaś transakcji dokonujemy schodząc na niższy okres. Pozostając jeszcze w kwestii precyzowania wejść, tutaj również spotkałem się z różnymi metodami np. obserwacja ceny prowadzona jest na H4, zaś precyzowanie dokonania transakcji odbywa się na M5 albo jeszcze inaczej np. H4, M30, M5 (tutaj egzekucja transakcji).
Czemu niektórzy analizują, aż 3 okresy? Cały proces analizy ma na celu eliminacje szumu cenowego i dokonanie transakcji w momencie zsynchronizowania ceny na poszczególnych okresach.
Ale w tym wszystkim najważniejsza jest jedna rzecz, konkretyzując jak przeprowadzicie testy swojego sytemu to zacznijcie grę na realnym koncie, ponieważ dopiero wtedy będziecie mieli styczność z prawdziwymi emocjami.


Na pozostałe pytania odpowiem bezpośrednio na Wasze e-mail'e, także proszę o cierpliwość, maksymalnie do poniedziałku odpowiem na wszystkie Wasze pytania. Dziękuję.

Pozdrawiam,
Szymon Pisarewicz.

P.S. W ramach przypomnienia. Mój blog zawiera opcję automatycznego powiadamiania o nowych wpisach, ale czasami u niektórych osób wiadomość powiadamiająca pojawia się w skrzynce spam zamiast w skrzynce odbiorczej. Dlatego, gdy zobaczycie, że macie powiadomienie o moim nowym wpisie na blogu w skrzynce spam, zwyczajnie zaznaczcie tą wiadomość i przenieście ją do skrzynki odbiorczej.

0 komentarze: