czwartek, 22 marca 2012

Lekcja 33. Odpowiedzi na pytania.

Witajcie,

Na początku chciałem podziękować Wszystkim Czytelnikom mojego bloga za pytania, które wysyłacie mi na e-mail. Naturalnie jeżeli chcecie zapytać mnie o coś poprzez funkcję komentarzy pod którymś postem, wówczas również odpowiem, także śmiało możecie pisać :)


Tym razem najczęściej powtarzającym się pytaniem, na które chciałbym odpowiedzieć tutaj było: "Panie Szymonie, może to trochę dziwne pytanie, ale chciałam je zadać. Czy to prawda, że czasami powinno kupować się na szczytach, a nie sprzedać jak to robi większość ludzi?"

Odpowiadam: Zawsze warto analizować rynek zanim dokonamy jakiejkolwiek transakcji. Konkretyzując, jeżeli zaistnieje na rynku  taka sytuacja, że poziom ceny będzie kształtował nowe historyczne maksima i jeżeli w wyniku naszych obserwacji zauważymy, że cena utrzymuje się na danym poziomie, wówczas prognozuje się, iż cena powinna znacznie przekroczyć dany poziom. Także wnioskiem płynącym z tej odpowiedzi na pytanie jest fakt, iż dokonywanie transakcji sprzedaży w lokalizacji nowego maksimum jest błędem (pamiętajcie,że musicie analizować rynek, proszę o sprawdzanie reakcji ceny danego instrumentu w przeszłości).


Następne pytanie: "Uważam, że warto interesować się rynkiem giełdowym, ale jak grać to tylko na podstawie formacji o wysokiej skuteczności np. chorągiewki lub flagi (tak wyczytałem), a Pan co o tym myśli?"

Odpowiadam: Owszem, wymienione formacje klasycznej analizy technicznej są dobrymi sygnałami do zawarcia transakcji, ale może coś podpowiem. Otóż, jeżeli formacje, o których rozmawiamy utworzą się tuż ponad lub tuż pod szeroką (wydłużoną) formacją prostokąta, wówczas przeważnie są wiarygodnymi sygnałami świadczącymi o kontynuacji trendu. Ale jeżeli chodzi o formację prostokąta to należy koniecznie zaznaczyć jedną rzecz, mianowicie jeżeli po wybiciu z formacji prostokąta cena powróci (robiąc tym samym korektę) do jej wnętrza (np. 3/4 formacji prostokąta) to wówczas mówimy o wystąpieniu pułapki hossy (miał być wzrost poziomu ceny, ale zostaliśmy oszukani i mamy dalsze spadki) lub bessy (miał być spadek ceny, a zostaliśmy oszukani i następują dalsze wzrosty).


Bardzo dziękuję za pozostałe pytania, odpowiem na nie na Wasze e-mail'e jeszcze dzisiaj.

Pozdrawiam,
Szymon Pisarewicz.

P.S. W ramach przypomnienia. Mój blog zawiera opcję automatycznego powiadamiania o nowych wpisach, ale czasami u niektórych osób wiadomość powiadamiająca pojawia się w skrzynce spam zamiast w skrzynce odbiorczej. Dlatego gdy zobaczycie, że macie powiadomienie o moim nowym wpisie na blogu w skrzynce spam, zwyczajnie zaznaczcie tą wiadomość i przenieście ją do skrzynki odbiorczej :)

0 komentarze: