czwartek, 8 marca 2012

Lekcja 30. Odpowiedzi na pytania.

Witajcie,

Już za chwilę odpowiem na kilka Waszych najczęściej zadawanych pytań :)


Pytanie: "Witam Panie Szymonie, chciałam się zapytać jakie jest Pana zdanie na temat zbyt wczesnego zamykania pozycji, moi znajomi tak robią i wychodzą na plus. Co Pan o tym sądzi?"

Odpowiadam: Witam. Uważam, że nie powinno się tak robić (aczkolwiek każdy ma inne podejście do inwestycji), ponieważ jeżeli dokonaliśmy analizy wykresu, z której wynika, iż czekamy na dokonanie bardzo korzystnej transakcji (np. Stop Loss=20 pips, a Take Profit= 60 pips),  to nie powinniśmy zadowalać się szybkim zyskiem zamykając całą pozycję moment po złapaniu kilku pipsów (jednostki w których określa się zmiany kursów, zaś nazwa pochodzi z języka angielskiego- price interest point). Trzymajmy się swoich zasad, aczkolwiek mogę udzielić następującej wskazówki np. zamiast zamykać całą pozycję nim osiągnie poziom TP (poziom akceptowanego zysku), możecie zamknąć jej część po osiągnięciu założonej przez ilości pipsów lub w sytuacji posiadania już profitującej transakcji możecie przesunąć Stop Loss'a (poziom zabezpieczający transakcję- jeżeli zostanie uruchomiony tracimy wówczas ustaloną przez nas ilość gotówki, którą zaryzykowaliśmy zawierając transakcję) na BE (Break Even- próg rentowności, czyli przestawienie Stop Loss'a na poziom ceny po której została zawarta transakcja, co finalnie w sytuacji zawrócenia rynku i uruchomienia Stop Loss'a spowoduje, że Wasza transakcja nie będzie stratna,  albowiem wyjdziecie na 0).


Kolejne pytanie: "Panie Szymonie, czy profesjonalny inwestor zawsze ma rację? Kogo powinienem słuchać w dokonywaniu transakcji, swojego doradcy czy może powinienem się bardziej opierać na własnej intuicji?"

Odpowiadam: Pamiętajcie, to Wy ostatecznie podejmujecie decyzję związaną z zawarciem transakcji. Ale istnieje coś takiego jak Faza Boga, czyli zbytnia pewność siebie, przekonanie podczas którego wydaje nam się, iż to właśnie my zawsze mamy rację. To pytanie jest po części związane z poprzednim, na które udzieliłem odpowiedzi, otóż jeżeli prognozujemy pewien ruch ceny i jeżeli zaistniały sygnały na które czekaliśmy wówczas w przypadku otwarcia transakcji powinniśmy umiejętnie nią zarządzać (Money Management - zarządzanie pieniędzmi), co ograniczy ryzyko związane z utratą pieniędzy, a zwiększy szanse na duży profit.


Naturalnie pozostałych pytań nie ignoruję, ale odpowiem na nie indywidualnie, ponieważ są one po części kontynuacją rozmów z Czytelnikami mojego bloga.

Pozdrawiam,
Szymon Pisarewicz.

0 komentarze: