wtorek, 13 grudnia 2011

Lekcja 4. Cierpliwość.

W opinii publicznej często cierpliwość jest mylona z tchórzostwem i słabością. Dlaczego? Szczerze mówiąc zastanawiam się do dziś. Być może niewielu ludzi wie, że potrzeba czasu i cierpliwości, aby dana praca przyniosła efekt. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego ludzie, którzy odnieśli w życiu sukces wyrażają się o cierpliwości w nieco inny sposób?
Mianowicie przytoczę parę cytatów:

"Tenis to gra psychologiczna. Wygrywa ten, kto jest silniejszy psychicznie. Tenis uczy, jak wyznaczać sobie cele i wyrabia cierpliwość w dążeniu do nich. Uczy, jak się nie poddawać, jak stanąć na nogi mimo chwilowej porażki. To potrzebne na korcie, ale też poza nim."
Jelena Diemientiewa

"Perfekcjonista musi być cierpliwy. Tak długo tworzy, dopieszcza swoje dzieło, aż będzie doskonałe."
Michael Jackson

Natomiast jedną z zasad Warrena Buffetta zapewniająca inwestorowi długoterminowe powodzenie są słowa "BĄDŹ CIERPLIWY".

Tak na marginesie. Jeżeli kiedyś będzie rozmawiać z kimś na temat giełdy i usłyszycie słowa np. w tym miesiącu uzyskałem stopę zwrotu z inwestycji na poziomie 1 000 %, to wówczas zapytajcie taką osobę jaki procent posiadanej kwoty na swoim rachunku ryzykowała na jedną transakcję. Jeżeli uzyskacie odpowiedź 50%, 70% to raczej rozmawiacie z kimś kto zwyczajnie miał szczęście, ale jeżeli dana osoba powie, że ryzykowała 1% swojego konta (np. 1% z 10 000 zł) na jedną transakcję, to wówczas należałoby pogratulować takiej osobie bardzo dobrego wyniku.

Generalnie każdy z nas ma inne podejście do ryzyka, jedna osoba ryzykuje więcej, zaś druga mniej, mimo wszystko najważniejsze jest to, aby być cierpliwym, albowiem można zarabiać na giełdzie mając nawet system o skuteczności 30%. Po prostu cierpliwość się opłaca.

P.S. Codziennie spotykacie osoby, które dzięki cierpliwości odniosły ogromny sukces, o kim mówię? To nasi kochani Rodzice.0 komentarze: