środa, 11 grudnia 2013

Trójkąt symetryczny - przykład.

Witajcie,

Dzisiaj poruszę temat dotyczący formacji kontynuacji trendu. Do typowych „kształtów” kursu ceny w tej kategorii można zaliczyć formację Trójkąta symetrycznego, zwyżkującego i zniżkującego.

Rysunek 1. Trójkąt symetryczny w trendzie wzrostowym.
Powyższa formacja (Rysunek 1) składa się z dwóch zbiegających się linii (dolna-zwyżkująca, górna-zniżkująca). Potencjalny zasięg wybicia z takiej formacji jest równy wysokości od górnej linii formacji do punktu zwrotnego nr.2.
Rysunek 2. Trójkąt symetryczny w trendzie spadkowym.
Formacja Trójkąta symetrycznego podczas bessy (Rysunek 2) jest lustrzanym odbiciem Trójkąta symetrycznego, który powstaje w trendzie wzrostowym.

UWAGA!
Niektóre źródła podają, aż trzy metody pomiaru zasięgu wybicia z formacji Trójkątów:
Rysunek 3. I Metoda pomiaru.
- zmierzenie wysokości formacji w najszerszej części i naniesienie jej w miejscu wybicia ceny z formacji (Rysunek 3).
Rysunek 4. II Metoda pomiaru.
- zmierzenie wysokości formacji od punktu zwrotnego nr.2 do jego naprzeciwległej krawędzi linii formacji i naniesienie jej w miejscu wybicia ceny z Trójkąta (Rysunek 4).
Rysunek 5. III Metoda pomiaru.
- narysowanie wychodzącej z punktu zwrotnego nr.1 formacji, linii równoległej do dolnej podstawy utworzonej przez punkty zwrotne nr.2 i nr.4. (Rysunek 5).

Którą metodę polecam?
W sumie odpowiedź jest bardzo prosta, otóż sami musicie potestować, która metoda sprawdza się najlepiej na różnych instrumentach finansowych.

Wracając do rodzajów formacji Trójkąta, warto zaznaczyć, że istnieje jeszcze Trójkąt zwyżkujący i Trójkąt zniżkujący.
Rysunek 6. Trójkąt zwyżkujący.
Trójkąt zwyżkujący (Rysunek 6) występuje w trendzie wzrostowym i również jest zapowiedzią kontynuacji panującego na rynku trendu. Składa się on z górnej poziomej linii (poziom oporu) oraz z wnoszącej się ku górze podstawy.
Rysunek 7. Trójkąt zniżkujący.
Formację przedstawioną na Rysunku 7. można zauważyć w trendzie spadkowym i zapowiada ona jego kontynuację. Trójkąt zniżkujący składa się z dolnej płaskiej podstawy (poziom wsparcia) i górnej spadkowej linii.

Wśród trzech powyższych formacji można zauważyć, że posiadają pewne cechy wspólne, które są charakterystyczne dla formacji Trójkątów:
  • minimum cztery punkty zwrotne odpowiedzialne za stworzenie formacji,
  • przeważnie zapowiadają kontynuację panującego trendu,
  • podobne metody pomiaru wielkości wybicia z formacji.
Przejdźmy teraz do prawdziwego przykładu obrazującego jedną formację z kilku rodzajów Trójkąta na rynku walutowym, który dla Was przygotowałem.

PRZYKŁAD

Ten przykład będzie naprawdę wyjątkowy, ponieważ będzie on przedstawiał formację Trójkąta symetrycznego, w dość nietypowej lokalizacji.

Trójkąt symetryczny z 17.08.2013 - cz.1
Autor analizy: Szymon Pisarewicz
Na wykresie AUDUSD zauważa się panujący od 24.lipca 2013 roku średnioterminowy trend spadkowy. Obecnie kurs testuje linię średnioterminowego trendu spadkowego.

Trójkąt symetryczny z 17.08.2013 - cz.1

Autor analizy: Szymon Pisarewicz 
Przyglądając się mniejszemu okresowi M30 zauważa się umocnienie i chwilowe zawirowania kursu w okolicach silnego poziomu oporu (linia średnioterminowego trendu spadkowego). Dość wyraźnie w tej lokalizacji można dostrzec kształtującą się formację Trójkąta symetrycznego i na jej podstawie można postawić prognozę, że ruch wzrostowy będzie prawdopodobnie kontynuowany co najmniej do potencjalnego zasięgu wybicia z formacji, potem cena może ponownie ulec niedźwiedziom. Obecnie formacja posiada już cztery punkty zwrotne odpowiedzialne za obwód formacji. Kolejnym argumentem potwierdzającym wiarygodność formacji jest malejący wolumen co jest charakterystyczne dla tego typu formacji zapowiadających wzrosty. Sygnał kupna zostanie wygenerowany w chwili przebicia górnej krawędzi formacji którą stanowią punkty zwrotne nr.1 i nr.3.


Trójkąt symetryczny z 17.08.2013 - cz.2

Autor analizy: Szymon Pisarewicz 
Prognoza potwierdziła się, kurs umocnił się, przebił linię średnioterminowego trendu spadkowego i osiągnął docelowy poziom wybicia z formacji. Późniejsze zachowanie ceny również było możliwe do sprognozowania, ponieważ na rynku panował średnioterminowy trend spadkowy.

Wnioskiem płynącym z tej analizy jest stwierdzenie, iż czasami wstępna analiza jest tylko ogólnym obrazem sytuacji na rynku, zaś dopiero techniczne szczegóły (np. linie trendu) są lokalizacjami obszarów, w których znajduje się najwięcej okazji do tradingu!

Serdecznie pozdrawiam,
Szymon Pisarewicz.

0 komentarze: