Dzisiaj dowiecie się jak można uniknąć znaczniejszych strat podczas inwestowania na rynku walutowym. Stop Loss (poziom akceptowalnej straty), najkrócej mówiąc jest elementem zawieranej transakcji, który można ustawić zarówno podczas egzekucji natychmiastowej zlecenia jak i ustawiając zlecenia oczekujące typu Buy Stop, Sell Stop, Sell Limit, Buy Limit.
SL chroni Wasze konto, a konkretniej część zainwestowanego kapitału przed pogłębiającą się stratą, ponieważ automatycznie zamyka on stratną transakcję na ustalonym przez Was poziomie.
Kolejnym elementem równie ważnym jest Take Profit, czyli poziom realizacji zysku na ustalonym przez Was poziomie cenowym.
Dzięki możliwości ustawiania automatycznego SL i TP, nie musicie bez przerwy obserwować sytuacji na rynku, ponieważ po ustawieniu zlecenia oczekującego z elementami SL i TP transakcja zostanie zawarta automatycznie i będzie zyskowna- gdy cena dotrze do TP, lub stratna- gdy cena osiągnie poziom SL.
W przypadku transakcji kupna TP ustawia się powyżej kursu egzekucji zlecenia, zaś SL poniżej kursu egzekucji zlecenia. Natomiast w transakcji sprzedaży sytuacja wygląda odwrotnie, albowiem TP ustawia się poniżej poziomu zawarcia transakcji, zaś SL powyżej poziomu zawarcia transakcji.
-PRZYKŁAD-
ZARZĄDZANIE RYZYKIEM INWESTYCYJNYM W TRANSAKCJI SPRZEDAŻY
Załóżmy, że interesuje Was sprzedaż EURUSD po kursie 1.3590, ale cena jest jeszcze zbyt wysoka i znajduje się na poziomie 1.3650. W wyniku braku czasu na siedzenie przed komputerem i czekanie na moment natychmiastowej egzekucji transakcji, postanowiliście ustawić zlecenie oczekujące Sell Stop na poziomie 1.3590, zaś Stop Loss na poziomie 1.3610, a Take Profit na poziomie 1.3530.
Teraz jeżeli cena dojdzie do poziomu 1.3590, uruchomi Wasze zlecenie i jeżeli cofnie się do poziomu 1.3610, wówczas Wasza transakcja zostanie automatycznie zamknięta, a Wasze konto nie zostanie co prawda wyzerowane(w przypadku dalszego umacniania się kursu), ale transakcja i tak będzie stratna.
Inna sytuacja. Cena spada do poziomu 1.3590, uaktywnia Wasze zlecenie i nadal pozostaje w trendzie spadkowym, osiągając poziom 1.3530. Transakcja zostaje w tym momencie zamknięta, ponieważ na tym poziomie ustawiliście Take Profit, czyli realizację zysków. Innymi słowy w tym momencie Wasza transakcja została zamknięta automatycznie na ustalonym przez Was poziomie i jest zyskowna.
Analizując dalej tą zyskowną transakcję, można powiedzieć, że jej wskaźnik RR wynosi 1:3, czyli SL= 20 pipsów (pips to jednostka pomiaru zmiany ceny pary walutowej na Forex), a TP 60 =pipsów. Tym samym jeżeli będziecie budować swój Tranding Plan i uwzględnicie w nim takie zarządzanie ryzykiem, którego celem będzie osiągnięcie RR 1:3, wówczas nawet przy skuteczności poniżej 50% będziecie zarabiać w dłuższej perspektywie czasu, dlaczego?
Załóżmy, że zawarliście 10 transakcji, w których były 4 trafne, zaś było 6 stratnych. Wstępnie ktoś możne powiedzieć, że chyba nikt tutaj nie zarobił pieniędzy, ale spokojnie popatrzcie na poniższe zestawienie przykładowych transakcji.
Transakcja 1- wynik: + 60 pipsów
Transakcja 2- wynik: - 20 pipsów
Transakcja 3- wynik: + 60 pipsów
Transakcja 4- wynik: - 20 pipsów
Transakcja 5- wynik: + 60 pipsów
Transakcja 6- wynik: - 20 pipsów
Transakcja 7- wynik: + 60 pipsów
Transakcja 8- wynik: - 20 pipsów
Transakcja 9- wynik: - 20 pipsów
Transakcja 10- wynik: - 20 pipsów
Razem: + 120 pipsów, czyli pomimo większej ilości stratnych transakcji i tak jesteście zyskowni!
Mam nadzieje, że ten post uświadomił Was, że nie ma systemów o 100% owej skuteczności, a najważniejsze w inwestowaniu jest posiadanie dobrego Tranding Planu i przestrzeganie zasad związanych z odpowiednim zarządzaniem ryzykiem, ponieważ gdy będziecie inwestować prawdziwe pieniądze, wówczas Wasze emocje mogą czasami być złym doradcą podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Zachęcam Wszystkich do czytania fachowej literatury oraz do testowania nabywanej wiedzy w praktyce!
Serdecznie pozdrawiam,
Szymon Pisarewicz.
P.S. Następny post będzie zakończeniem drugiej edycji Warsztatów Inwestycyjnych, które prowadzę. Na zakończenie przedstawię Wam list, który da Wam wiarę w Wasze możliwości, pomoże Wam w realizacji Waszych planów, a także uświadomi Was, że życie jest piękne bez względu na wszystko. Do zobaczenia 25.stycznia 2014.
Brak komentarzy:
Nowe komentarze są niedozwolone.