piątek, 25 maja 2012

Lekcja 49. Zapowiedź.

Witajcie,
W związku z pozytywnym odbiorem mojej Inicjatywy "Warsztaty Inwestycyjne" postanowiłem wprowadzić ją na wyższy poziom funkcjonowania. Zauważcie, że dzisiejsza Lekcja nazywa się "Zapowiedź", czemu? Ponieważ właśnie dzisiaj chcę Was przygotować do wielkiej zmiany, która niewyobrażalnie mocno przybliży Was do efektywnej gry na giełdzie, a konkretniej nasze kolejne internetowe spotkanie odbędzie się w nieco inny sposób.

Nasze następne spotkanie mogłoby się nazywać "Lekcja 50.", ale tak nie będzie, czemu? Uwzględniając, iż moja Inicjatywa jest kierowana głównie do młodzieży, chciałbym podkreślić, że w zasięgu każdej osoby jest możliwa do uzyskania średnia ocen 5,0. Toteż dlatego na potrzeby kolejnego naszego spotkania stworzę specjalną kategorię na moim blogu o nazwie "5,0", do której będzie należało nasze następne spotkanie.
W pryzmacie porównania symboliki tychże liczb (Lekcja 50. oraz średnia ocen 5,0) chcę przez to powiedzieć, że następne nasze spotkanie będzie bardzo cenne w wielu aspektach i będzie wyłącznie dla Was. Każdy z Was podczas tego spotkania będzie mógł:
+ zobaczyć to do czego dąży,
+ otrzymać siłę do walki o lepsze jutro oraz do przestrzegania swoich zasad,
+ zapisać się w historii międzynarodowej Inicjatywy którą tworzę.

Innymi słowy nasze następne spotkanie będzie miejscem (zaś dla innych będzie chwilą przemyśleń), w którym będziecie mogli tworzyć SPECJALNE posty na moim blogu (mój post będzie wówczas szablonem obrazującym przykładowe rozmieszczenie treści, który będziecie mogli wykorzystywać pisząc swoje posty w postaci komentarzy pod nim). Posty Waszego autorstwa mogą składać się z dowolnie nadanego przez Was tematu oraz treści. Post każdego z Was może być np. postanowieniem, zapowiedzią zmian, opisem marzenia, a nawet opisem rzeczywistości takiej w jakiej chcielibyście żyć.
Powyższy zabieg ma na celu m.in. podtrzymanie w Was tej wewnętrznej siły do walki i wiary w lepsze jutro. 

Jak napisać post, który będzie skuteczny, a także będzie Waszym motywatorem?
Jak tego dokonać?
Jakich słów użyć?

Przede wszystkim najpierw obejrzyjcie poniższy filmik, zaś cała reszta sama przyjdzie pod wpływem Waszego wewnętrznego impulsu:


P.S. Do zobaczenia 01.06.2012 roku, tak, nasze następne spotkanie odbędzie się podczas Dnia Dziecka.

środa, 23 maja 2012

Bonus

Co prawda dość rzadko umieszczam dla Was muzyczne przekazy, toteż dlatego postanowiłem nadrobić zaległości :) Poniższy utwór pod tytułem: "Uwierz w siebie", dedykuję wszystkim Czytelnikom mojego bloga :)

sobota, 19 maja 2012

Lekcja 48. Odpowiedzi na pytania.

Witajcie,

Dzisiaj kolejna Lekcja z kategorii "Odpowiedzi na pytania". W pierwszej kolejności chciałem Wam podziękować za prywatne wiadomości (co prawda nadal wolicie tą formę niż pisanie komentarzy, ale i tak się cieszę, że robicie postępy :) ). Generalnie ciągle dostaję pytania oscylujące wokół kwestii związanych z Analizą Techniczną oraz Analizą Fundamentalną, a konkretniej chcecie abym udzielił jasnej odpowiedzi na główne pytanie, które brzmi: "Na podstawie, której Analizy lepiej dokonywać transakcji, Technicznej czy Fundamentalnej?"

Odpowiadam.
Powinno się stosować, obie te metody, ale ja bardziej zwracam uwagę na Analizę Techniczną. Pamiętajcie zawarcie transakcji jest ostatnim elementem procesu decyzyjnego. Analiza Fundamentalna jest związana z analizą makroekonomiczną, zaś Analiza Techniczna koncentruje się wyłącznie na badaniu wykresu zmiany ceny. 
A.T. obrazowo tłumaczy nam założenia gry elementów jakimi są: popyt i podaż, a także zaznacza, iż ceny ulegają zmianom w trendach, zaś niektóre wzorce zmian charakteryzują się tendencjami do powtarzalności. 
Istnieją osoby, które są zwolennikami wyłącznie Analizy Fundamentalnej. Istnieją, także osoby, które są zwolennikami wyłącznie Analizy Technicznej. Mimo wszystko powinno się łączyć te dwie metody analizy. Niektórzy Inwestorzy tłumaczą, iż niektóre formacje cenowe są w stanie prognozować pozytywne dane makroekonomiczne, zaś inni tłumaczą, że w ogóle nie ma takich zależności. Z kolei niektórzy mówią, że Analiza Techniczna to "wróżenie z fusów". Co ja o tym wszystkim sądzę? Uważam, że każdy z nas powinien inwestować tak jak lubi tzn. uwzględniając fakt, że powinno się używać obu analiz, każdy z Was musi stworzyć swój indywidualny punkt widzenia, albowiem być może już niebawem odkryjecie strategię która de facto nie będzie złotym środkiem o 100%-owej skuteczności na zarabianie pieniędzy na giełdzie, ale która sprawi, że w wyniku przeprowadzenia testów własnego podejścia do inwestowania, odkryjecie zależności cenowe, o których nikt do tej pory nie wiedział, a które Wam pomogą zawierać więcej zyskownych niż stratnych transakcji na giełdzie.

Mam nadzieje, że teraz widzicie jak bardzo indywidualne podejście musicie sobie wypracować, pamiętajcie jeżeli zauważycie, że coś działa wówczas od razu to testujcie albowiem może już niebawem, tuż za rogiem czeka na Was niespodzianka, na którą czekaliście przez całe życie.


Pozdrawiam,
Szymon Pisarewicz.

P.S. Pamiętajcie, "gra się po to, aby wygrać!"

środa, 16 maja 2012

Lekcja 47. Wskaźnik Bollinger Bands.

Za chwilę zajmiemy się analizą kolejnego wskaźnika Analizy Technicznej jakim jest Bollinger Bands.

Wprowadzając Was do tej lekcji chcę powiedzieć, że wskaźnik Bollinger Bands jest bardzo ciekawym narzędziem Analizy Technicznej, które łączy w sobie średnie ruchome i odchylenia standardowe, innymi słowy wskaźnik Bollinger Bands składa się z:
* średniej ruchomej (w standardowych ustawieniach charakteryzuje się okresem 20)
* górnego pasma (które w standardowych ustawieniach jest oddalone o dwa odchylenia standardowe od średniej ruchomej)
* dolnego pasma (które w standardowych ustawianiach jest oddalone o dwa odchylenia standardowe od średniej ruchomej).

Natomiast sygnał kupna pojawia się gdy:
+ dolny knot świecy cenowej jest zlokalizowany na dolnym paśmie Wstęgi Bollinger'a.

Zaś sygnał sprzedaży pojawia się gdy:
- górny knot świecy cenowej jest zlokalizowany na górnym paśmie Wstęgi Bollinger'a.


W kwestii przykładowej metody analizy wykresów cenowych, chcę Was odwołać do tej lekcji: http://warsztaty-inwestycyjne.blogspot.com/2012/05/lekcja-44-wskaznik-macd.html
Ok, zakładam, że już sobie ją przypomnieliście :) Czemu akurat wspomniałem o Lekcji podczas, której analizowaliśmy wskaźnik MACD? Otóż wskaźnik Bollinger Bands jest doskonałym narzędziem stanowiącym uzupełnienie techniki, którą pokazałem Wam wcześniej, konkretyzując zerknijcie na poniższy wykres cenowy.


Generalnie teraz pozwolę sobie na skopiowanie fragmentu Lekcji o MACD, a zatem cytuję: "A teraz po kolei opiszę jak należy odczytać analizę, którą zrobiłem. Otóż będziemy dokonywać transakcji sprzedaży (short). W pierwszej kolejności szukamy konsolidacji- trendu bocznego (na wykresie zaznaczyłem go niebieskim kanałem trendowym). Widzimy, że trend boczny utrzymuje się dość długo, toteż dlatego wybicie z tak wydłużonego kanału powinno być dynamiczne, ale może być też okupione różnymi pułapkami. Idąc dalej widzimy, że w pewnym momencie następuje przełamanie górnej krawędzi kanału cenowego, ale zobaczcie co pokazuje nam wtedy wskaźnik MACD, ukształtowała się dywergencja zapowiadająca spadki, która jest filtrem wyłapującym takie fałszywe przełamania linii kanałów trendowych. Dalej analizując wykres chcę Wam powiedzieć, że transakcji sprzedaży powinno się dokonać dopiero gdy świeca cenowa zamknie się pod dolną krawędzią kanału cenowego (świeca powinna zamknąć się pod dolną krawędzią w znaczący sposób np.2/3 długości świecy). Zaś transakcję możemy zamknąć w chwili gdy cena przebije linię trendu spadkowego (różowa linia), który został uformowany w chwili przebicia dolnej krawędzi kanału cenowego.

Podsumowując, na podstawie powyższej analizy można było zawrzeć transakcję sprzedaży ponieważ wystąpiło kilka sygnałów sygnalizujących spadki:
- wydłużona konsolidacja symbolizująca wystąpienie dynamicznego i o sporym zasięgu ruchu ceny;
- dywergencja sygnalizująca spadki i filtrująca pułapkę cenową;
- zamknięcie świecy cenowej pod dolną krawędzią kanału cenowego (co najmniej 2/3 długości świecy);
- malejące wartości wskaźnika MACD;
- malejące wartości linii sygnalnej wskaźnika MACD.

Także widzicie, że standardowa interpretacja wskaźnika MACD dalej dość opóźnione sygnały, ale dlatego warto go wykorzystywać w połączeniu z innymi narzędziami analizy wykresu cenowego."
Czemu zacytowałem fragment Lekcji o wskaźniku MACD? Ponieważ w tym aspekcie wskaźnik Bollinger Bands jest tylko dodatkową pomocą, albowiem tak jak zauważyliście na wykresie cenowym, narzędzie jakim jest Bollinger Bands rozszerza się i zwęża swój obszar, czy jest to istotne? Tak, bardzo! Albowiem w chwili, gdy następuje zwężenie Wstęgi Bollinger'a prognozuje się wówczas wystąpienie gwałtownego ruchu ceny!

A zatem podsumowanie wygenerowanych KILKU sygnałów do transakcji sprzedaży wygląda następująco:
- wydłużona konsolidacja symbolizująca wystąpienie dynamicznego i o sporym zasięgu ruchu ceny;
- dywergencja sygnalizująca spadki i filtrująca pułapkę cenową;
- zamknięcie świecy cenowej pod dolną krawędzią kanału cenowego (co najmniej 2/3 długości świecy);
- malejące wartości wskaźnika MACD;
- malejące wartości linii sygnalnej wskaźnika MACD;
- ZWĘŻENIE OBSZARU WSKAŹNIKA BOLLINGER BANDS.

Przedstawiłem Wam taką, a nie inną analizę wykresów cenowych z użyciem wskaźnika Bollinger Bands, ponieważ daje ona KILKA sygnałów do zajęcia ewentualnej transakcji np. sprzedaży.

Naturalnie pokazana przeze mnie metoda analizy wykresów cenowych miała na celu prezentację jednej z wielu opcji wykorzystania wskaźnika Bollinger Bands, tym samym zaprezentowana metoda może być modyfikowana na różne sposoby.

piątek, 11 maja 2012

Lekcja 46. Jesteście nadal "piękni", bez względu na wszystko!

Kiedyś znajomy zapytał mnie, dlaczego na Stronie głównej mojego bloga w pokazie slajdów umieściłem słowa: "Poświęć swój czas... na naukę... i spotkania... z różnymi ludźmi... a niebawem odniesiesz sukces!" ?
To jest bardzo trafne pytanie, wręcz fundamentalne, proszę, tutaj znajduje się odpowiedź na nie:


Co prawda wiem, że już część z Was rozpoczęła realizację swoich planów, ale chciałem coś jeszcze dodać. Otóż sytuacja pokazana na filmie miała Was uświadomić, że tak jak w miłości, musicie pokonać strach i zrobić swój pierwszy krok w realizacji Waszych marzeń oraz  celów (do których należy m.in. nauka gry na giełdzie), ponieważ trzeba być odważnym, aby być szczęśliwym, inaczej nic nie zmieni się w Waszym życiu. Naturalnie NIGDY nie jest łatwo, ale słowo NIGDY niech każdy z Was, w tym momencie wykreśli ze swojego słownika, w ten oto sposób: NIGDY!

Teraz nie ma dla Was rzeczy niemożliwych! Pamiętajcie, że zawsze pozostaniecie wartościowymi osobami bez względu na wszystko! Tak..., uważam, że to jest odpowiednia chwila, aby zacytować końcowe (już przetłumaczone i rozumiane w liczbie mnogiej) słowa filmu, które są kierowane do Was w uwzględnieniu wszystkich przeszkód, z którymi przyszło Wam się zmierzyć: "JESTEŚCIE NADAL PIĘKNI".

czwartek, 10 maja 2012

Lekcja 45. Odpowiedzi na pytania.

Witajcie,

Dziękuję za wszystkie Wasze wiadomości, cieszę się, że w końcu zapytaliście o kwestię związaną z podatkami, które trzeba zapłacić od zysków giełdowych, ponieważ to bardzo ważna kwestia. Waszych pytań z tej materii jest dość wiele, toteż dlatego chciałbym Wam dzisiaj polecić bardzo przydatne źródło informacji, proszę zerknijcie na tą stronę: Opodatkowanie dochodów z rynku Forex

Zauważycie, że jest tam stworzona cała zakładka dotycząca zagadnień związanych z podatkami. Konkretyzując, odwiedzając powyższą stronę spotkacie się z następującymi tematami:
* Opodatkowanie dochodów z rynku Forex: Strata
* Opodatkowanie dochodów z rynku Forex: Dochody zagraniczne- załącznik PIT/ZG
* Opodatkowanie dochodów z rynku Forex: Jak przeliczać waluty?
* Opodatkowanie dochodów z rynku Forex: Przychód - koszty = dochód
* Opodatkowanie dochodów z rynku Forex: PIT 38
* Opodatkowanie dochodów z rynku Forex: Na czym się zarabia?
* Opodatkowanie dochodów z rynku Forex

Dodatkowo polecam przeczytanie wątku o nazwie "Forex a podatki", który znajduje się pod tym adresem: https://www.forum.traderteam.pl/topic/142-forex-a-podatki/

Zaznaczę jeszcze, iż jeżeli nie jesteście pewni czy dobrze dokonujecie rozliczenia, proponuję korzystać z usług licencjonowanych księgowych i doradców podatkowych w kwestiach księgowo-podatkowych.

Na pozostałe już niepodatkowe pytania odpowiem indywidualnie na Wasze e-maile, a także zachęcam do komentowania :)


Pozdrawiam,
Szymon Pisarewicz.

P.S. W ramach przypomnienia. Mój blog zawiera opcję automatycznego powiadamiania o nowych wpisach, ale czasami u niektórych osób wiadomość powiadamiająca pojawia się w skrzynce spam zamiast w skrzynce odbiorczej. Dlatego, gdy zobaczycie, że macie powiadomienie o moim nowym wpisie na blogu w skrzynce spam, zwyczajnie zaznaczcie tą wiadomość i przenieście ją do skrzynki odbiorczej.

sobota, 5 maja 2012

Lekcja 44. Wskaźnik MACD

Dzisiaj przeanalizujemy wskaźnik Analizy Technicznej o nazwie MACD. To narzędzie A.T. jest bardzo popularne, co za tym idzie możemy znaleźć wiele różnych opisów jego działania, ale ja postaram się Wam w sposób prosty i jasny wytłumaczyć działanie tego wskaźnika.

Mianowicie wskaźnik MACD:
* jest oscylatorem dokonującym pomiaru, a także kierunku panującego trendu;
* jest tworzony na podstawie trzech różnych średnich, a konkretniej mówiąc MACD to obrazowana różnica pomiędzy średnią EMA o okresie 12 oraz średnią EMA o okresie 26, zaś średnia SMA o okresie 9 jest linią sygnalną (na takich wartościach liczbowych będziemy analizować wskaźnik MACD). 

Podstawową interpretacją sygnałów generowanych przez wskaźnik MACD jest:
+ dokonanie transakcji kupna gdy średnia przebija od dołu poziom 0 znajdujący się w oknie wskaźnika;
- dokonanie transakcji sprzedaży gdy średnia przebija od góry poziom 0 znajdujący się w oknie wskaźnika;

Ponadto jeżeli obserwujemy pojawianie się dodatnich słupków histogramu MACD (słupki ponad poziomem 0), wówczas mówimy że panuje trend wzrostowy, w przeciwnym wypadku mówimy o panującym trendzie spadkowym.

W kwestii ustawień, warto zaznaczyć, że omawiam wskaźnik MACD w standardowych ustawieniach czyli: 
* szybkie EMA 12;
* wolne EMA 26;
* MACD SMA 9.
Czemu znowu zaczynam analizę od standardowych ustawień wskaźnika MACD? Ponieważ najpierw zachęcam Was do testów sygnałów generowanych przez ten wskaźnik w jego standardowych ustawieniach na różnych instrumentach finansowych. Dlaczego? Ponieważ być może odkryjecie, że są one wystarczające i dodanie jeszcze jakiegoś narzędzia spowoduje, iż stworzycie skuteczną strategię inwestycyjną. 


Przejdźmy teraz do przykładowej metody analizy wykresów cenowych z użyciem wskaźnika Analizy Technicznej MACD. Proszę o zapoznanie się z poniższym obrazem.


A teraz po kolei opiszę jak należy odczytać analizę, którą zrobiłem. Otóż będziemy dokonywać transakcji sprzedaży (short). W pierwszej kolejności szukamy konsolidacji- trendu bocznego (na wykresie zaznaczyłem go niebieskim kanałem trendowym). Widzimy, że trend boczny utrzymuje się dość długo, toteż dlatego wybicie z tak wydłużonego kanału powinno być dynamiczne, ale może być też okupione różnymi "pułapkami cenowymi". Idąc dalej widzimy, że w pewnym momencie następuje przełamanie górnej krawędzi kanału cenowego, ale zobaczcie co pokazuje nam wtedy wskaźnik MACD, ukształtowała się dywergencja zapowiadająca spadki, która jest filtrem wyłapującym takie fałszywe przełamania linii kanałów trendowych. Dalej analizując wykres chcę Wam powiedzieć, że transakcji sprzedaży powinno się dokonać dopiero gdy świeca cenowa zamknie się pod dolną krawędzią kanału cenowego (świeca powinna zamknąć się pod dolną krawędzią w znaczący sposób np.2/3 długości świecy). Zaś transakcję możemy zamknąć w chwili gdy cena przebije linię trendu spadkowego (różowa linia), który został uformowany w chwili przebicia dolnej krawędzi kanału cenowego.

Podsumowując, na podstawie powyższej analizy można było zawrzeć transakcję sprzedaży ponieważ wystąpiło KILKA sygnałów sygnalizujących spadki:
- wydłużona konsolidacja symbolizująca wystąpienie dynamicznego i o sporym zasięgu ruchu ceny;
- dywergencja sygnalizująca spadki i filtrująca pułapkę cenową;
- zamknięcie świecy cenowej pod dolną krawędzią kanału cenowego (co najmniej 2/3 długości świecy);
- malejące wartości wskaźnika MACD;
- malejące wartości linii sygnalnej wskaźnika MACD.

Także widzicie, że standardowa interpretacja wskaźnika MACD daje dość opóźnione sygnały, w związku z tym warto go wykorzystywać w połączeniu z innymi narzędziami analizy wykresu cenowego.

Naturalnie pokazana przeze mnie metoda analizy wykresów cenowych miała na celu prezentację jednej z wielu opcji wykorzystania wskaźnika MACD, tym samym zaprezentowana metoda może być modyfikowana na różne sposoby.

czwartek, 3 maja 2012

Lekcja 43. "Dowiesz się jak zmieni ciebie wygrana lub..."

Drodzy Czytelnicy,

Mówi się, że dobrych ludzi jest coraz mniej na tym świecie... , ale dzisiaj przedstawię Wam osobę, która jest wspaniałym człowiekiem. Osobę, która nigdy nie pozostaje obojętna na innych. Osobę, która jest najlepszym specjalistą w tym co robi. O kim mówię? Pan Marcin Paweł Panek, Właściciel Firmy Scriptio. Zanim przejdziemy dalej, proszę abyście najpierw zapoznali się z osobą Pana Marcina Pawła Panek: http://scriptio.pl/index.php/scriptio-o-mnie


Panu Marcinowi Pawłowi Panek również gra na giełdzie nie jest obca, toteż dlatego poprosiłem o udzielenie opinii oraz wskazówek dotyczących gry na giełdzie, oto jaką odpowiedź uzyskałem:

"Wiele jest prawd i porzekadeł na temat tego jak gospodarować pieniędzmi,  być bogatym, czy zapewnić sobie komfortową starość. Wszystkie te rady, cytaty i magiczne sztuczki ścierają się z rzeczywistością w jednym miejscu – na giełdzie. Z tego powodu każdy kto zastanawia się nad własnymi finansami powinien spróbować. Osobiście uważam, że jest to doświadczenie równie głębokie jak powieści Lwa Tołstoja czy Michaiła Bułhakowa.

Nie ważne kim jesteś, ile masz pieniędzy i jak oceniasz swoją wiedzę ekonomiczną. Giełda to miejsce głupców i geniuszy, pechowców i szczęściarzy. Jedno z nielicznych miejsc gdzie wszyscy ludzie są równi. Jeżeli na przykład myślisz sobie że zarobisz wiele procent w przeciągu tygodnia, rynek papierów wartościowych natychmiast sprawdzi czy masz racje. Po kilku dniach będziesz wiedział o sobie więcej niż przed tym jak zainwestowałeś pieniądze. Dowiesz się jak zmieni ciebie wygrana lub jak zareagujesz na stratę. Poznasz emocje związane z zaryzykowaniem prawdziwych pieniędzy i poddaniem swoich opinii o rynku brutalnej weryfikacji.

Inwestowanie podobne też jest do miłości. Przecież nikt nie kocha swojej wybranki zawsze tak samo. W każdym uczuciu zdarzają się chwile gorsze i lepsze. Momenty gdy fascynacja drugą osobą gwałtownie rośnie oraz takie gdzie gwałtownie maleje. Miłość zmienia się nieustannie wraz z czasem, choć nawet nie jesteśmy w stanie tego zauważyć. Zmiany jakie wywołuje miłość, są oczywiście tak silne, że nie odda ich żadne opowiadanie czy symulacja. Podobnie jest z giełdą. Dlatego obu tych sytuacji należy doświadczyć osobiście. Oczywiście w granicach rozsądku.

Pozdrawiam,
Marcin Paweł Panek"


Szanowny Panie Marcinie Pawle Panek,

Cieszę się, że wyraził Pan zgodę na ujawnienie swojej opinii na temat gry na giełdzie. Sądzę, że dzięki niej każdy z nas zauważył interesujące oraz wartościowe obszary wiedzy. 
Jestem dość doświadczoną osobą, ale chwila, w której Pana poznałem... była chwilą po której tak naprawdę zacząłem żyć inaczej, zgodnie z samym sobą... dziękuję.
Proszę przyjąć ode mnie oraz Czytelników mojego bloga życzenia dużo zdrowia oraz wielu sukcesów!

Z wyrazami Szacunku,
Szymon Pisarewicz wraz z Czytelnikami bloga: http://warsztaty-inwestycyjne.blogspot.com